Klicka & hämta inom 3 timmar i över 130 butiker | Öppet köp i 30 dagar | Enkla byten i butik

Ambiance by Tone Kroken

Tone Kroken har, i samarbete med Hemtex, designat en exklusiv kollektion stämningsskapande dofter, tvålar och krämer som ger hemmet en sinnlig stämning och atmosfär.

Inredningsstylisten Tone Kroken har, i samarbete med Hemtex, skapat en exklusiv kollektion med doftljus, tvålar och krämer som ger hemmet en sinnlig stämning och atmosfär.

"Jag har alltid haft en förkärlek för dofter – de ger hemmet personlighet och en egen signatur. Nu har jag samlat mina allra bästa dofter i en helt egen kollektion för Hemtex. Frisk, varm eller mjuk – här hittar du den magi och stämning jag alltid vill omge mig med."

Från Grasse till dig

Ambiance by Tone Kroken består av 14 produkter fördelade på två doftvärldar: Le Cachemire och Le Santal. Båda dofterna finns som handtvål, handtvål med skrubb, handkräm, doftpinnar, rumspray och doftljus i två storlekar. Dofterna är utvecklade i parfymens huvudstad Grasse i Frankrike – noggrant utvalda och komponerade för att ge perfekt balans och ett exklusivt uttryck.

Det här är produkter som Tone själv har saknat på marknaden – som tillför hemmet en sinnlig stämning och gör inredningen komplett. Doften välkomnar dig varmt när du kommer hem och stannar kvar i rummet med elegans, utan att bli för tung. Ambiance håller hög kvalitet – en inbjudande doftupplevelse som känns både lyxig och rogivande på samma gång.

    Om dofterna

    Dofterna utgör den röda tråden i serien och återkommer både i room scents och produkter för personal care. Ambiance betyder direkt översatt från franska stämning, atmosfär eller omgivning. Ordet används ofta för att beskriva känslan eller energin i ett rum och förknippas med sensorial experiences – något som är centralt inom interior design.

    LE CACHEMIRE
    En frisk, mjuk och floral doftupplevelse med balanserande vetiver och en solvarm avslutning.
    Lush / Creamy Floral / Woody
    TOP: Mandarin, Green, Fig
    MID: Jasmine, Sambac Absolute, Rose, Coconut
    BASE: Vetiver, Musk, Sandalwood, Solar

    LE SANTAL
    En varm, sofistikerad och inbjudande doftupplevelse som känns både lyxig och lugnande.
    Woody / Leather / Tobacco
    TOP: Violet, Black Tea, Coconut Milk
    MID: Suede, Sandalwood, Tobacco Leaves
    BASE: Musk, Guaiawood, Oakmoss